Hokkaidové lívance

300g dýňového pyré
100g hladké mouky
2 vejce
2 lžíce cukru
1/2 prdopeče
špetka soli
podle potřeby mléko
—————————–
Dýni hokkaido nakrájíme na kostky (neloupat) a vaříme cca 10 minut ve vodě. Rozmixujeme v mixéru i s částí vody, ve které se vařila. Smícháme s ostatním do řídkého lívancového těsta, podle potřeby rozředíme mlékem. Pokud do lívancového těsta nedáme cukr, jsou výborné i naslano, se solí, kečupem nebo dyjonskou nebo jakkoliv.

Karamelový kuskus s ovocem

200g kuskusu
400ml jablečného moštu či džusu
80g třtinového cukru
50g másla
150g jablek
50g rozinek
skořice, sůl

ovoce dle výběru, 160ml bílého jogurtu nebo kysané smetany

Nadrobno pokrájená jablka krátce poduste na zpěněném másle, přidejte skořici a třtinový cukr, nechte zkaramelizovat a zalijte jablečným moštem. Přidejte špetku soli, rozinky a vsypte kuskus, promíchejte a přiveďte k varu. Po necelé minutě stáhněte z plotny a přikrytý kuskus nechte 5 minut změknout. Promícháme se zakysankou nebo bílým jogurtem, s čerstvým ovocem nebo jen tak.
2-3 porce

Žahour

200-500g borůvek
50g cukru
1 lžíce másla (30g),
1 lžička Solamylu,
1/4l mléka nebo smetany
špetka skořice a citrónové kůry

Borůvky zalejeme polovinou mléka, přidáme máslo, cukr a povaříme. Ve zbylém mléku rozmícháme Solamyl a ještě tak 1 minutu vaříme. Omáčka je výborná na lívance, neplněné kynuté knedlíky nebo vdolky. Podává se teplá nebo studená. Může se přidat špetka skořice a citrónová kůra.

Kynuté knedlíky s ovocem

na kvásek: 1 lžíce pískového cukru, 20 g droždí
na těsto: 500 g hrubé mouky, 1 vejce, asi 250 ml mléka, špetka soli

čerstvé, kompotované nebo zmrazené ovoce na plnění,
nastrouhaný tvrdý tvaroh na posypání,
moučkový cukr na posypání.

Příprava:
Do prosáté mouky uděláme doprostřed důlek, do něj rozdrobíme droždí, přidáme cukr, zalijeme několika lžícemi vlažného mléka, zlehka v důlku promícháme a necháme vzejít kvásek. Zbylým vlažným osoleným mlékem s rozšlehaným vejcem vypracujeme středně husté vláčné těsto, které necháme vykynout. Vykynuté těsto vyválíme na plát asi 1 cm silný a tvořítkem vykrajujeme kolečka. Do středu každého dáme omyté, osušené ovoce, okraje placiček spojíme, zakulatíme a necháme ještě 10 minut kynout. Do většího kastrolu nalijeme trochu vody, položíme napařovací vložku, kterou potřeme olejem, a uvedeme k varu. Na vložku rozložíme knedlíky, přiklopíme pokličkou a v páře vaříme asi 10 minut. Uvařené knedlíky vyjmeme, natrhneme nebo propíchneme, aby z nich vyšla pára a zůstaly kypré. Sypeme je jemně nastrouhaným tvrdým tvarohem a moučkovým cukrem a pokapeme rozehřátým máslem.

Šmorn

2 rohlíky, 60 g práškový cukr, skořice

250 g hrubé krupice, sůl, 50 g másla
0,5 l vody

kompot

Na másle osmažíme na kostičky nakrájené rohlíky, vychladlé smícháme s práškovým cukrem a lžičkou skořice, přidáme hrst rozinek a odložíme si na pozdější dobu. Krupici pražíme na sucho zvolna se lžičkou soli do růžova. Nutno bedlivě hlídat, aby se nepřipálila, míchat a hodně hýbat kastrolem, aby se krupice dobře převracela! Máme připraveno máslo a udržujeme ve varu vodu. Jakmile má krupice správnou barvu, rozmícháme v ní máslo, přihodíme připravené kostičky s cukrem, skořicí a rozinkami, krátce promícháme a vlijeme do směsi vařící vodu. Pozor na opaření! Stále mícháme, až směs změní konzistenci na sypkou a hrudkovitou. Odstavíme. Na talíři ještě posypeme cukrem, polijeme rozpuštěným máslem. Kompot (borůvky, třešně apod.) dáme do misky. Nabereme lžící trochu kompotu a nalijeme na ten kousek šmornu, který se chystáme sníst, nepoléváme celé, rozmočilo by se to a nebylo by to ono.

Zemlbába

Rohlíky nakrájené na kolečka protahneš mlékem s rozmíchaným cukrem (nejlépe vanilkovým 1 sáček/1l – to je množství tak asi na 6-8 rohlíků a ten menší vyšší pekáček), naskládáš je do BOHATĚ vymaštěného pekáčku hustě vedle sebe,  na to rozlošíš jablka hodně oslazená vanilkáčem i normálním krystalem + skořici a položíš další vrstvu namočených rohlíků. Navrch nakrájíš dost másla (viděla bych tak celkem 1/2 kostky),  pokud zbyde mléko, klidně ho rozlij do pekáčku a dej péci tak asi 30min? poklepem a očima uvidíš, jestli rohlíky “oschly”.

Rýžový nákyp

na kaši :
1 l mléka
20 dkg rýže (pokud možno kulatozrnné-nejlepší je SOS modrá)
“zrnko” soli, lžička cukru
Rýži uvaříme doměkka a necháme vychladit (spíš než kaše je to tuhé)

cca 6 dkg másla (hera…)
10 dkg cukru
1 vanilkový cukr třeme a přidáme 3 žloutky a našleháme do pěny
přidáme vychladlou kaši a ze 3 bílků sníh (ochutnáme a kdyžtak přisladíme)

Dáme do máslem vymazané formy a v předem vyhřáté troubě pečeme cca 3/4 hodiny

Do správného nákypu se na dno dá půlka “těsta”, na to se naskládají např.půlky oloupaných jablek, ve kterých je v důlku po jádřinci rybízová marmeláda nebo se poklade půlkami broskví a zvlášť pro Vítka specialita: hustě poklademe půlkami švestek a posypeme skořicovým cukrem… a přeleje zbylým těstem

Krém na buchtičky s krémem

7 dl mléka
1 vanilkový pudink
3 žloutky
3 lžíce cukru
1 vanilkový cukr

V půlitru mléka rozmícháme žloutky a cukr, šleháme až se mléko začne vařit, pak vlijeme zbytek mléka s rozmíchaným pudinkem a necháme zhoustnout. Krémem přeléváme na talíři upečené buchtičky.

Svítek v mlíce

utřít: 15dkg másla, 15dkg cukru, citr. kůra, 2 žloutky

25dkg krupice
25dkg hrubé mouky
prdopeč
1/2l mléka
ze čtyř bílků sníh

Upečený zalít do kastrolu 3/4l mléka + 15dkg vanilk. cukru.  Zaklopit a nechat vpít v otevřené troubě.
Krém: Vařit 1l mléka + 15dkg cukru ve 1/4l mléka rozdělat 1 1/4 puding. prášku + vanilk. cukr + 2 žloutky.