Slávky na víně

DSC_0179Síťka slávek (1kg)
0,5l bílého vína
2 šalotky nebo cibule, česnek, petržel, citrón

Na pánvi na olivovém oleji osmahneme na hrubo nakrájenou šalotku (může být i cibule) a 2-4 na plátky nakrájený česnek. Slávky opláchneme, odrbeme nejhrubší nečistoty a prohlédneme – nesmí být otevřené, ty bezpodmínečně vyhodit. Naházíme na pánev, zalijeme půl litrem bílého vína, osolíme, opepříme a dusíme pod poklicí cca 10 minut. Poté posypeme petrželkou, pokapeme citronovou šťávou. Podáváme v hlubokém talíři nebo míse, přelijeme vývarem. Podáváme s bagetou.

původní recept

Sushi

1 hrnek rýže
1 balíček řasa nori (5ks)
losos cca 100g, surimi tyčinky, avokádo okurka salátovka

Na zálivku: 30ml rýžového octa, 2 lžičky cukru, 1/2 lžičky soli, 50ml vody

Rýži proplachujeme ve vlažné vodě tak dlouho, dokud není voda zcela průzračná. Přesypeme do hrnce spolu s 2x tolik vody a uvaříme (cca 13 minut). Bez soli! Odstavíme, opatrně přesypeme rýži do mističky (bez případné připálené rýže na spodu hrnce), zalejeme zálivkou z octa, soli a cukru a necháme pod pokličkou vsáknout a prochladnout.

Nachystáme si lososa, surimi tyčky, okurku salátovku, avokádo aj. Vše nakrájíme na co nejdelší proužky o průměru cca 1cm.

Řasu nori rozstřihneme na půlku (rovnoběžně s perforací) a přiložíme na bambusovou podložku tak, aby spodní strana byla lesklá a spodní hrana zarovnaná s podložkou.

Na řasu naklademe rýži, necháme 1-2 cm od horní hrany volné. Můžeme potřít wasabi. Přiložíme proužek lososa/surimi/avokáda/okurky; vždy jen jednu věc. Odspoda zarolujeme do podložky a přitlačíme. Hranu podložky vytáhneme a dovineme tak, aby okraje řasy přes sebe přesahovaly.

Váleček rozřízneme napůl, dáme k sobě a přeřízneme dokupy ještě 2-3x tak, aby z jednoho válečku bylo 6-8ks sushi.

Namáčíme do sojové omáčky a wasabi.

Z uvedeného množství je 10 válečků, tzn. 60-80ks sushi.

Dobré video je např. zde
Recept

Quiche

Základní těsto na quiche – slaný koláč:

  • 300 g hladké mouky
  • špetka soli
  • ½ másla (125 g)
  • 100ml vlažné vody

Těsto vyválíme a pomocí válečku přeneseme do (olivovým) olejem podmazané koláčové formy. Zakrojíme okraje a ze zbylého těsta uválíme váleček a zatlačíme jej po okrajích formy. Těsto také vydrží pár dní v lednici, dá se i zamrazit. Těsto ve dormě nezapomeneme před kladením náplně propíchat vidličkou, aby se v něm při pečení nedělaly bubliny. Na těsto klademe různé náplně, třeba tuto se slaninou http://dolcevita.blog.cz/0702/quiche-lorraine

Na cibulce osmažíme slaninu (cuketu, papriku, lilek, rajčata…..), osolíme a odstavíme. Do vychladlé směsi zamícháme strouhaný sýr, zakysanku a 2 vejce. Směs přelejeme do formy a pečeme cca půl hodiny.

Pečená červená řepa s bramborem

3 ks větší řepy
1 cibule, pár stroužků česneku
2 lžíce medu
2 lžíce oliváče
1 lžíce balsamikového octa (nebo normálního)

3 větší brambory
1-2 lžičky soli
špetka tymiánu

 

Řepu nakrájíme na kostičky, cibuli na osminky, česnek na čtvrtky, promícháme v zapékací misce nebo pekáčku s majdou z medu, oliváče a octa. Přikryjeme alobalem a pečeme 30 minut. Mezitím oloupeme brambory a nakrájíme na osminky nebo kostičky. Po 30ti minutách přidáme brambory k řepě, zakápneme ještě oliváčem, osolíme, zasypeme tymiánem, promícháme, přiklopíme alobalem a pečeme dalších 30 minut, na posledních 10 minut odděláme alobal. 

Bramborové těsto na slaný koláč

200 g vařených brambor
90 g tuku (hera, omega,máslo)
300 g polohrubé mouky
1/2 sáčku prášku do pečiva
1/2 lžičky soli
1 lžička sladké mleté papriky
1 kostka mražené sekané petrželky (nebo hrst čerstvé)

Vše naskládat do pekárny v uvedeném pořadí a zapnout program Těsto. Nechat běžet cca 10 minut, těsto je krásně zpracované a výborně se rozmačkává po (vymazané kulaté) formě. Na to se dá dát náplň dle chuti – viz link – a zakončit strouhaným sýrem.

link

Plněné papriky (bez masa)

náplň:
1 cibule, kus pórku
1/2 mražené zeleninové směsi
1 varný sáček rýže (nebo 120g)
1-2 vajíčka (nebo jen bílky, šmakouna, prostě co-dům-dal)
půl balíčku balkánského sýra

omáčka:
1 cibule
hladká mouka, olej na jíšku
1/2 rajčatového protlaku (nebo jeden malý, cca 5 lžiček)

Na pánvi na oleji osmažíme cibulku+pórek, přidáme zeleninovou směs, uvařenou rýži, bílky a nakonec balkánský sýr. Tímto naplníme papriky (stačí na cca 10 paprik). Na oleji osmažíme další cibuli, přidáme hladkou mouku a uděláme jíšku. Zalejeme vodou,  osolíme a přidáme protlak. Naskládáme na pánev papriky (možná se nevejdou všechny) a cca 20min pod pokličkou dusíme na mírném plameni. Podáváme jen tak nebo s rýží, podle množství omáčky.

 

Svíčková bez masa

1 cibule, 3 mrkve, 1 petržel, půl celeru (středního)
5 dkg másla
6 kuliček pepře
4 kuličky nového koření
2 kuličky jalovce (nemusí)
3 bobkové listy
špetka tymiánu
zeleninový bujon
worcester
sůl
1/4 l smetany (šlehačky), citron

Na kolečka nakrájenou zeleninu a koření orestovat – hodně, až se rozvoní a skoro až připálí. Podlít cca 3/4 l vody, přidat bujon, zastříknout worcesterem a dusí se cca 30 min. V části smetany(dietně 12% ale dávám 30%) rozkvedlat tak asi vrchovatou lžíci hladké mouky a zavařit. Případně dolít do požadovaného množství omáčky vodou a důkladně za častého zamíchání provařit (nejméně 15 min. více je lépe). Vyndat koření (hlavně bobkáče, páč by se zapíchly kousky umixovaný do krku) a rozmixovat dohladka. Okyselit citronem (octem), dosolit a případně dolít smetanu (pokud zbyla). Ochutnávat a raději 5x přikyselit a přisolit, než tam vrhnout 1/2 citronu rovnou a mít to překyselený.

Langoše

500g hladké mouky
1 koskta droždí
300 ml mléka
špetku soli
lžíci cukru
na závěrečné ochucení kečup nebo strouhaný eidam, česnek, povidla…

Těsto necháme cca 30 minut kynout.

Lasagne

Bešamel:
100 g másla
100 g hladké mouky
1 l plnotučného mléka
1 lžička soli
muškátový oříšek
Máslo rozehřát, přisypat mouku, udělat světlou jíšku a dolévat mléko. Stále míchat dohladka a provařit alespoň 20 min. Osolit a přidát špetku mušk. oříšku.

Omáčka:
1kg mletého hovězího
1 plechovka Valfruta rajčat (nebo 4 čerstvá, oloupaná a nakrájená)
2 cibule, máslo
1 lžička soli
koření – oregano, bazalka (čerstvá)
Na másle osmažit cibuli (jen zesklovatět), můžeme přidat i pár stroužků česneku (na plátky). Opéct maso (příp. vegetariánská varianta – mrkev, paprika, lilek, cuketa, tofu, šmakoun…), osolit, okořenit a chvilku dusit, pak přidat konzervu loupaných rajčat. Odhadem 20 min. podusit.

Lasaně: použila jsem ty, které se nemusí předem vařit. Na velký plech vystačí 3vrstvy x 6ks.

Vyskládat do formy: začít bešamelem (spodek nebude křupat a nemusí se vymazávat), lasaně, omajda+bešamel , lasaně, omajda+bešamel, lasaně, nakonec bešamel.  Tak asi 30-35 min zapeci, v půli pečení posypat 100g strouhaného eidamu a na to pytlík strouhaného parmezánu.

Je toho cca 6 menších porcí nebo 4 velké, přebytek se dá se zamrazit a poté dopéci v troubě jako čerstvé.

Pizza

Kvásek: 1 lžíce moučkového cukru, kvasnice, 6 lžic vlažné vody

Těsto:
450 g hladké mouky (lze kombinovat s chlebovou, grahamovou atd.)
lžička soli
3 lžíce olivového oleje
170 ml vody

Vypracovat kuličky na jednotlivé pizzy (z tohoto množství 4), nechat na pomoučeném prkýnku pod utěrkou vykynout (cca půl hodiny). Před pečením potřít okraje olivovým olejem. Pečeme 25min. na 170°C.