Kváskový chleba po 2,5 letech pečení

V lednici přechovávám kvásek ve sklenici o objemu cca 200ml, šroubovací. Kvásek se jmenuje Jásir, má 2,5 roku a narodil se na chatě v Obřanech v létě 2012 🙂

Těsto: k odměření surovin používám misku o objemu 400ml, resp. 600ml (vrchovatě naplněná vodou)

1 miska žitné mouky
2 misky pšeničné mouky
1 vrchovatá miska vody
2 lžičky soli, půl pytlíku drceného kmínu
Kvásek (vyleju ze sklenice do těsta, do sklenice  dám lžíci žitné mouky, “cvrknu” vody a pečlivě zadělám kvásek do konzistence těsta na lívance, zavíčkuju, dám hned zpět do lednice. Takto vydrží do dalšího pečení, ale max. asi 1 týden, pak je potřeba dokrmit)

Těsto pečlivě v míse promícháme a necháme 9-12 hodin kynout (podle teploty v bytě, ročního období a nálady kvásku)

Po této době vyklopíme těsto na pomoučenou desku, párkrát přeložíme a vložíme do vymoučené ošatky na 20-30 minut. Po této době pustím troubu (na plný kotel) s plechem na předehřátí a nechám ještě 10 minut kynout a předehřívat troubu.

Chleba vyklopím z ošatky na horký plech, několikrát příčně lehce naříznu ostrým nožem a opatrně (neťuknout) dám chleba do trouby. Na 10 minut, troubu neotvírat. Pak stáhnu teplotu a dopékám 30-40 minut. Osvědčilo se mi péct chleba ještě s něčím, v troubě je pak větší vlhko a chleba více vyběhne do výšky. Někdo před vložením chleba chrstne do trouby na plech horkou vodu, k tomu jsem ještě nedošla.

Po dopečení chleba zabalím do utěrky a nechám do rána změknout kůrku. Poté již není potřeba z chleba většinou smetat mouka.

Původní recept: http://www.cuketka.cz/?p=11418

Comments are closed.